Česnek medvědí a jeho užití v lidovém léčitelství podle Marie Trebenové:

4. ledna 2011 v 10:36 | podle Marie Trebenové

Dýchavičnost

Dýchací potíže a dýchavičnost jako taková jsou často zapříčiněny zahleněním hrudníku, které je možno uvolnit užíváním vína z česneku medvědího, které pijeme po doušcích, po celý den.

Nečistá pleť

Díky svému čistícímu působení na krev pomáhá česnek medvědí i při nečisté pleti. Na jaře sbíráme čerstvé listy česneku medvědího, umyjeme je, drobně pokrájíme a konzumujeme v syrovém stavu. Možno ho použít i všude tam, kde se používá čerstvá nať petržele, na všechna jídla, která se čerstvou natí zdobí a zjemňují. Kromě toho jej lze upravit i jako salát a nebo jej uvařit jako špenát.

Ošetřování ran

Šťáva z česneku medvědího
Čerstvou štávou z listu česneku medvědího opatrně potíráme postižená místa. Takto se zacelí i velmi těžce hojící rány.

Poruchy spánku

Česnek medvědí působí příznivě na náš žaludeční a střevní trakt. Jelikož k poruchám spánku dochází v mnohých případech v důsledku žaludečních těžkostí, působí česnek medvědí současně i jako prostředek proti nespavosti. Česnek medvědí používáme pouze čerstvý, sušený ztrácí na intenzitě. (Proto je výhodné si ho pěstovat ve své zahrádce, jak jinak ho budeme mít stále při ruce. 

Pročišťování krve
Čerstvé listy česneku medvědího omyjeme a drobně pokrájíme. Pak jím posypáváme i hotová jídla podobně jako petrželí. Dodává jídlům jemnou chuť a zdobí je. Z česneku medvědího lze připravit i salát nebo ho připravit jako špenát.


Mimo jarní období můžeme použít esenci z česneku medvědího.

Průjem
Kromě pročisťujících vlastností se u česneku ověřily schopnosti upravovat činnost žaludku a střev. Nasbíráme čerstvé, zelené listy česneku medvědího, umyjeme je a důkladně rozžvýkáme. Podobně jako petrželovou natí, posypáváme posekaným česnekem medvědím všechna jídla, jež se běžně zjemňují nebo zdobí zelenou natí pažitky a petržele. Z lístků česneku medvědího lze připravit i salát a nebo jej uvařit jako špenát.

Mimo jarní období můžeme použít při průjmu esenci z česneku medvědího.

Sklíčenost


Esence z česneku medvědího.
Listy česneku medvědího ztrácejí, bohužel, v sušeném stavu svou účinnost. Uchováme si ji však tím, že si z něho připravíme esenci. Drobně pokrájené listy a cibulky vložíme do láhve s  tmavého skla a zalijeme je režnou pálenkou. Láhev necháme alespoň dva týdny stát na teplém místě. Čtyřikrát denně užíváme 10 až 12 kapek esence zředěné malým množstvím vody nebo čaje.

Slábnoucí paměť
Esence česneku medvědího
10 až 12 kapek česnekové esence zředěných malým množstvím vody slouží jako podpora slábnoucí paměti. Láhev naplníme drobně pokrájenými listy nebo cibulkami česneku medvědího a zalijeme 38 až 40% režnou pálenkou. Láhev musí alespoň dva týdny stát na teplém místě.

Zácpa
Česnek medvědí povzbuzuje trávení a je osvědčeným prostředkem proti zácpě.
Na jaře sbíráme čerstvé listy česneku medvědího, který po umytí konzumujeme v syrovém stavu, pouze drobně pokrájený. Taktéž jím posypáváme, podobně jako petrželí, všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listů česneku medvědího můžeme připravit i salát, anebo jej uvařit jako špenát.

Esence z česneku medvědího
Abychom uchovali léčivou moc česneku medvědího i přes zimu, připravíme si z něj esenci.
Drobně pokrájené listy česneku medvědího naložíme na jaře i s cibulkami do láhve. Zalijeme 38 až 40% režnou pálenkou a láhev odložíme nejméně na dva týdny na teplé místo. Denně užíváme 10 až 15 kapek esence zředěných malým množstvím vody.

Dýchavičnost
Víno z česneku medvědího rozpouští hleny v dýchacích cestách. Odstraňuje tak těžkosti při dýchání a následnou dýchavičnost.
Hrst čerstvých drobně pokrájených listů česneku medvědího svaříme se 1/4 litrem bílého vína. Osladíme malým množstvím medu a pijeme vychlazené v průběhu celého dne.

Kolika
Česnek medvědí
Díky svým pročišťujícím účinkům pomáhá česnek medvědí při žaludečních a střevních katarech.
Čerstvé listy česneku medvědího sbíráme na jaře a umyté a drobně pokrájené je rozumujeme v syrovém stavu. Podobně jako petrželí jím můžeme posypat všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí pažitky atd. Taktéž jej můžeme připravit jako salát nebo jej uvařit jako špenát.

Kůra na pročišťování organismu
Pro svou schopnost pročišťovat krev doporučujeme česnek medvědí na uskutečnění důkladné pročišťující kúry. Na jaře nasbíráme čerstvé listy česneku medvědího zkonzumujeme je, umyté a drobně pokrájené, v syrovém stavu.
Podobně jako petrželí posypáváme česnekem všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listů česneku medvědího můžeme připravit i salát nebo jej uvařit jako špenát.

Lišej
Díky svým schopnostem pročišťovat krev pomáhá česnek medvědí i odstranit lišej.
Čerstvé listy česneku medvědího sbíráme na jaře a konzumujeme je umyté a drobně pokrájené. Podobně jako petrželí, posypáváme česnekem medvědím všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listů můžeme připravit i salát nebo je uvařit jako špenát.
Esence z česneku medvědího

Skrofulóza
Skrofulóza je tuberkulózní onemocnění pokožky a mízních uzlin u dětí.
Čerstvé listy česneku medvědího sbíráme na jaře ještě před tím než začnou kvést a konzumujeme je umyté v syrovém stavu.
Umytým a drobně posekaným česnekem medvědím
posypáváme všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listů můžeme připravit i salát nebo je uvařit jako špenát.
Esence z česneku medvědího

Souchotiny
Pro tuto nemoc je charakteristické
hromadění vody v plících.
Víno z česneku medvědího
se osvědčilo jako výborný prostředek proti této nemoci.
Hrst čerstvě nasbíraných, umytých a drobně pokrájených listů česneku medvědího svaříme se 1/4 litrem trpkého bílého vína. Víno přecedíme, podle chuti přisladíme medem nebo sirupem a po doušcích pijeme v průběhu celého dne.

Vodnatelnost

Víno z česneku medvědího je osvědčeným prostředkem proti vodnatelnosti,
Hrst čerstvých, drobně pokrájených listů česneku medvědího svaříme se 1/4 litrem bílého vína, osladíme medem a pijeme vychlazené, postupně, po celý den.

Zahlenění hrudníku

Víno z česneku medvědího
Při zahlenění hrudníku nám pomůže víno z česneku medvědího. Jednu hrst drobně pokrájených květů česneku medvědího krátce povaříme ve 1/4 litru bílého vína. Popíjíme po celý den po doušcích. Labužníci si mohou víno mírně přisladit medem nebo sirupem.

Zánět jater
Česnek medvědí, vyznačuje se svou schopností pročišťovat krev, pomáhá léčit i zánět jater.
Čerstvé listy česneku medvědího sbíráme na jaře a konzumujeme je v syrovém stavu. Posekanými listy česneku medvědího posypáváme všechna jídla, která se běžně zdobí a zjemňují čerstvou natí. Z listu lze připravit i salát as nebo je uvařit jako špenát.

Esence z česneku medvědího

Zkornatění tepen
Čtyřikrát denně 10až 12 kapek esence z česneku medvědího zředěných malým množstvím vody působí jako prevence proti kornatění cév.
Drobně pokrájené listy a cibulky česneku medvědího vložíme do láhve a zalijeme 38 až 40% režnou pálenkou. Láhev necháme stát alespoň dva týdny na teplém místě.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Arnab Arnab | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 20:39 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

2 Arto Arto | E-mail | Web | 18. ledna 2012 v 15:06 | Reagovat

Fajn blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama